زبان سایت
اندازه گیری فلورسانس(fluorescence)

فلورسانس:

فلورسانس

فلورسانس

اولین بار در سال ۱۵۶۰ مشاهده شد که فلورسانس به یک تکنیک قدرتمند تبدیل‌شده است که زمینه‌های کل علوم و علوم پزشکی را دربرمی گیرد. فلورسانس تنها روش طیف‌سنجی بوده که قادر به طیف‌سنجی از مولکول‌های یگانه است.

زمینه‌های کاربردی فلورسانس بسیار متنوع و زیبا هستند. نمونه موردمطالعه ممکن است مایع یا جامد باشد، نامنظم شکل‌گرفته یا تنها در خارج از آزمایشگاه قابل‌دسترس باشد. یک سامانه اسپکترومتر مرئی- فرابنفش شرکت تجهیزات پیشرفته طیف‌سنجی اوژن سیستم طوری پیکربندی‌شده که می‌توان آن را به‌راحتی برای مطالعه طیف وسیعی از نمونه‌ها هم در آزمایشگاه و هم به‌صورت میدانی مجدداً تنظیم کرد.

اگرچه تحلیل طیف فلورسانس پیشرفته است، اما لازم نیست دستگاهی پیچیده در اختیار داشته باشید. تنها کافی است یکی از سیستم‌های طیف‌سنج شرکت ما را در اختيار داشته باشید. زیبایی اسپکترومترهای فرابنفش مرئی  این شرکت در این است که شما می‌توانید تنظیمات مختلف را روی سیستم و چیدمان خود داشته باشید تا زمانی که آنچه را که به دنبالش هستید پیدا کنید. راهنمایی‌ها و ترفندهای زیر می‌تواند به شما کمک کند شروع کنید. در صورت نیاز می‌توانید با ما تماس بگیرید، راه‌های ارتباطی با ما در وب‌سایت شرکت اوژن ذکر شده است.

برتری‌های این سیستم طیف‌سنجی:

 حساسیت: غلظت‌های پایین مثل picomoles و femtomoles و حتی غلظت‌های پایین‌تر می‌توانند به‌طور مرتب تشخیص داده شوند.

کمی: سیگنال فلورسانس عموماً متناسب با غلظت است. شدت فلورسانس به تغییرات غلظت در pixeconds واکنش نشان می‌دهد، و مناسب برای مطالعات در محیطی و نظارت بر پروسه‌های سریع است.

امن: برخلاف بسیاری از روش‌های دیگر برای مطالعه نمونه‌های بیولوژیکی، آن به عنوان یک نمونه غیر مخرب شناخته می‌شود و همراه خود هیچ مواد جانبی خطرناک ندارد.

کاربردها:

  • علوم زیستی: تجزیه‌وتحلیل سنگ‌های قیمتی، مواد معدنی، کلروفیل، و مخلوط نفت خام
  • دادگستری: تشخیص اثرانگشت و خون؛ تجزیه‌وتحلیل الیاف و سایر مواد
  • دماسنج فسفر: اندازه‌گیری دما با استفاده از نسبت طول عمر یا شدت قله فلورسانس
  • مطالعات اساسی: استفاده از فلورسانس ناشی از لیزر برای مطالعه ساختار الکترونیکی مولکول‌ها و تعاملات آن‌ها؛ غلظت در احتراق، پلاسما و پدیده جریان
  • زیست‌شناسی: شناسایی مولکول‌ها، مشاهده پروسه‌های سلولی و سلول‌های مرتب‌سازی
  • تشخیص پزشکی: تجزیه‌وتحلیل بافت برای حضور سرطان، سانسورهای گلوکز، توالی DNA، سیتومتری و الکتروفورز ژل

 داده‌های حالت محدوده تعداد خام شمارش برای هر پیکسل در آرایه بدون هیچ پردازش یا تصحیح حساسیت طیف‌سنج را نشان می‌دهد. این مهم است که به یاد داشته باشید، زیرا هر طیف‌سنج دارای یک تابع پاسخ متفاوت است که از ترکیبی از عناصر فردی و هم ترازی آن می‌آید. این می‌تواند دامنه حالت نادرست را از حالت صحیح به‌صورت جابجایی از محل پیک اصلی نشان دهد.

این را می‌توان با کالیبراسیون در برابر یک منبع نور سیاه‌وسفید از دمای رنگ شناخته‌شده و کار در حالت نسبی تابش صحیح نمود. لامپ هالوژن تنگستن یک استاندارد مناسب است و به‌خوبی برای طول‌موج‌های قابل‌مشاهده و NIR کار می‌کند. اندازه‌گیری تابش نسبی یک طیف اصلاح‌شده از شدت نسبی را به‌عنوان تابعی از طول‌موج تولید می‌کند که از واحدهای دلخواه ۰ تا ۱ تشکیل‌شده است.آیا روش انتشار نسبی همیشه برای اندازه‌گیری فلورسانس ضروری است؟ نه. اندازه‌گیری‌های انجام‌شده با یک اسپکترومتر دقیق نسبت به یکدیگر، حتی اگر شکل طیفی اصلاح‌نشده باشد. این بدان معنی است که شما می‌توانید نسبت یک اندازه‌گیری فلورسانس را به دیگری تغییر دهید و یک تغییر دقیق در سیگنال درصد را به‌عنوان تابعی از طول‌موج انجام دهید. تابش نسبی در مقایسه با اندازه‌گیری‌های طیف‌سنج‌های مختلف، هنگام تعیین شکل طیفی یا هنگام جستجوی مکان‌های پیک و تغییرات مهم است.

نمونه چیدمان اپتیکی برای طیف‌سنجی فلورسانس

 

فلورسانس

فلورسانس

 

شرکت “اوژن“طیف سنجی‌هایی را در دو گزینه برای اندازه‌گیری تابش ارائه می‌دهد، از جمله حالت تابش نسبی که از کالیبراسیون یک منبع نور سیاه‌وسفید استفاده می‌کند. این نتایج طیفی به شکل طیفی که از ۰ تا ۱ در واحد دلخواه مقیاس می‌شود تنظیم می‌گردد. حالت اشباع مطلق نیاز به کالیبراسیون در برابر یک منبع نور قابل‌ردیابی NIST دارد، اما داده‌ها را در واحدهای مطلوب انرژی یا انرژی ارائه می‌دهد. درهرصورت، مهم است که همیشه با استفاده از هر اپتیک/فیبر در طول مسیر نوری، اندازه‌گیری نهایی کالیبره شود.

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.