زبان سایت
طیف سنج چیست ؟

طیفسنج چیست؟

طیف سنج چیست ؟

هر ماده در در عالم هستی دارای یک ترکیب اتمی منحصر به فرد که آن ماده را از بقیه عناصر و ترکیبات شیمیایی متفاوت می سازد.

طیف هر ماده شناسنامه ای از آن ماده میباشد که بیانگر آن ترکیب و دستگاهی که با آن می توان این طیف از ماده را به دست آورد طیف سنج نام دارد .

تاریخ طیف‌نگاری و طیف‌سنجی را می‌توان برای اولین بار به نخستین آزمایش‌های ایزاک نیوتن در سال‌های ۱۶۶۶ میلادی نسبت داد. طیف سنج وی شامل یک روزنه کوچک برای عبور بخشی از پرتوها، یک عدسی برای موازی‌سازی، یک منشور شیشه‌ای پراشنده و صفحه‌ای برای آشکار نمودن طیف نور خورشید بود.

می‌توان با قطعیت گفت که اولین مدل طیف‌سنج نیوتن تقریباً شبیه طیف‌سنج‌های منشوری امروزی بود. در سال‌های بعد فرانهوفر برای اولین بار خطوطی را به‌عنوان طیف فرانهوفر خورشید معرفی کند. وی هم‌چنین توانست بیش از ۵۷۰ خط مربوط به عناصر موجود در سطح خورشید را در طیف خورشید معرفی کند. وی طراحی طیف‌سنج توری را متحول کرد.

به‌طوری‌که با دانشی که از مطالعات یانگ در مورد پراش از یک شکاف به‌منظور ظهور خطوط تاریک و روشن به‌دست‌آمده بود، توانست با کنار هم قرار دادن تعداد زیادی از این شکاف‌ها نمونه‌ای از توری عبوری را طراحی کند.

در سال ۱۸۴۸ مشاهده شد که یک لامپ سدیم، نور زردی را که از یک قوس الکتریکی در پشت آن خارج می‌شد را جذب می‌کرد. این اولین اثبات آزمایشگاهی طیف جذبی بود.

مایکلسون را می‌توان از اولین شخصیت‌هایی دانست که نخستین آزمایش‌ها روی سرعت نور را با دقت خاصی انجام داد. او در سال ۱۸۸۱ نمونه‌ای از تداخل‌سنج‌ مایکلسون را تکمیل کرد. در سال‌های بعد، از تداخل‌سنج مایکلسون برای پیدا کردن خطوط طیفی طول‌موج‌های لامپ کادمیوم به‌منظور این‌که مرجعی برای طیف دیگر عناصر باشد، استفاده می‌شد.

در سال‌های بعد رابنزو وود (۱۹۱۱) اولین تجزیه‌ و تحلیل‌های طیفی را با استفاده از حدس زدن اعداد برای طرح‌های تداخلی انجام دادند. جاکوینت و دوفور (۱۹۴۸) اثبات کردند که میزان عبور نور برای یک روزنه دایروی خیلی بیشتر از یک شکاف است.  که این مزیت به توانایی اندازه‌گیری تمام طول‌موج‌های یک باند طیفی به‌صورت یکجا اشاره می‌کرد.

توسعه سیستم طیف‌سنج تبدیل فوریه  به اندازه‌ای است که در اوایل دهه (۱۹۹۰) اولین طیف‌سنج تبدیل فوریه با قدرت تفکیک طیفی بالا توانست بر روی ماهواره‌ی فضایی نصب گردد و آزمایش‌های طیف‌سنجی را روی مولکول‌های اتمسفر انجام بدهد.

لازم به ذکر است که در دهه‌های اخیر سامانه‌های طیف‌سنجی تبدیل فوریه یکی از مهم‌ترین ابزارهای اندازه‌گیری در آزمایشگاه‌های شیمی برای آنالیز مواد شیمیایی محسوب می شوند .

 

برچسب ها :

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.