زبان سایت
راهنمای خرید اسپکتروفتومتر
راهنمای خرید اسپکتروفتومتر

راهنمای خرید اسپکتروفتومتر

راهنمای خرید اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر دستگاهی برای اندازه گیری مقدار یک ماده براساس میزان جذب الکترومغناطیسی آن ماده است. این ابزار به شکل مستقیم برای اندازه‌گیری شدت نور در طول موج‌های مختلف استفاده می‌شود و می‌تواند درصد نور عبور یافته، جذب شده یا بازتاب شده را به صورت تابعی از طول موج اندازه‌گیری نماید.

در این دستگاه، نور توسط یک منبع نور تولید شده و پس از گذشتن از میان نمونه مورد نظر، صورت طیفی منتشر می‌شود سپس به وسیله سنسورها آشکارسازی می‌شود.

خروجی اسپکتروفتومتر همیشه نموداری از شدت نور نسبت به طول موج است. خواص اپتیکی مواد از برهمکنش تابش الکترومغنایس بامواد حاصل میگردد. از تأثیر متقابل پرتوهای الکترومغناطیس با ماده پدیده هایی مانند بازتاب، جذب، عبور، شکست و خاصیت الکترونیکی حاصل می‌شود که این پدیده ها، ویژگی‌های نوری اجسام را مشخص میکنند. وقتی پرتو نور با طول موج هاي مختلف به یک ماده می‌تابد، بخشی از آن توسط ماده جذب شده و بخشی نیز از سطح ماده بازتاب میکند و قسمتی نیز از ماده عبور می‌کند.

پارامترهای خاص و مهمی در انتخاب یک طیف سنج وجود دارند که باتوجه به کاربردهای شما و زمینه فعالیت می‌تواند متفاوت باشند، اما بی شک مهم ترین این فاکتورها را در ادامه راهنمای خرید اسپکتروفتومتر بیان کرده‌ایم. در زیر می‌توانید معیارهای انتخاب طیف سنج مناسب را بیابید. راهنمای ما در وب‌سایت شرکت اوژن ممکن است به شما کمک کند تعیین کنید که کدام پارامترهای طیف سنج را باید برای برنامه خود متمرکز کنید.

راهنمای خرید اسپکتروفتومتر: ۱٫محدوده طول موج برحسب میکرومتر یا سانتی متر معکوس

 محدوده طول موجی که می‌خواهید اندازه گیری کنید اولین چیزی است که در خرید اسپکتروفتومتر باید در نظر بگیرید. این به نمونه‌هایی که می‌خواهید تجزیه و تحلیل کنید و همچنین ویژگی‌ها یا فاکتورهایی که می‌خواهید مشاهده کنید بستگی دارد.

طیف‌سنج نوری مینیاتوری یا طیف‌سنج جذبیUV-VIS-NIR  می‌تواند نور را بین طول موج‌های ۱۹۰ تا ۱۰۶۰ نانومتر اندازه‌گیری کند . شما می‌توانید انتقال انرژی خاص مولکول‌های آلی مزدوج و طیف‌های اتمی برخی عناصر را مشاهده کنید.

همچنین از طیف‌سنجی فروسرخ (IR) برای بررسی انتقال‌های ارتعاشی و چرخشی استفاده می‌شود. NIR  مربوط به طول موج‌های ۷۰۰ نانومتر – ۲۵۰۰ نانومتر است و این طول موج‌ها مربوط به انتقال ارتعاشی ضعیف است. طیف‌سنجی IR مربوط به انتقال‌های ۲۵۰۰ نانومتر – ۵۰۰۰ نانومتر است، که تمایل به انتقال انرژی مرتبط با انتقال‌های ترازهای داخلی دارند. شما می‌توانید انتقال انرژی در این طول موج‌ها را با استفاده از طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه  اندازه‌گیری کنید.

 

۲٫ توان تفکیک طیفی یا همان رزولوشن برحسب نانومتر یا سانتی متر معکوس و حساسیت

دو ویژگی مهم در خرید اسپکتروفتومتر وضوح (یا همان توان تفکیک طیفی) و حساسیت آن است. وضوح تعیین میکند که دو قله طیفی چقدر می‌توانند به یکدیگر نزدیک باشند . در حالی که هنوز به عنوان دو قله شناخته می‌شوند. حساسیت به این موضوع اشاره دارد که طیف‌سنج چقدر می‌تواند نور را تشخیص داده و واکنش نشان دهد. این دو اندازه‌گیری هر دو با عرض شکاف ورودی یک طیف سنج تعیین می‌شوند و بنابراین به هم مرتبط می‌شوند. با کاهش عرض شکاف، وضوح افزایش می‌یابد، اما حساسیت کاهش می‌یابد.

شما می‌توانید طیف‌سنج‌هایی را با شکاف‌های قابل تعویض دریافت کنید، اما این با افزایش هزینه همراه است. اکثر طیف‌سنج‌های عمومی برای به حداکثر رساندن حساسیت و تفکیک پذیری طراحی شده‌اند، اما باید جایی در وسط بهینه بشوند. طیف‌سنج‌های Ozhen Optics از عرض شکاف ۲۵ میکرومتری استفاده می‌کند که در اکثر طیف‌سنج‌های عمومی استفاده می‌شود. این به شما امکان می‌دهد تا اندازه‌گیری‌هایی با وضوح بالا و در عین حال حفظ حساسیت اندازه‌گیری مناسب انجام دهید. همچنین استفاده از طیف سنج را آسان و کم هزینه نگه می‌دارد.

همچنین اقداماتی وجود دارد که می‌توانید در حین اندازه گیری برای افزایش حساسیت انجام دهید. برای نمونه‌های سیگنال کم، می‌توانید از فیبرهای نوری با قطر بیشتر برای هدایت نور خروجی به طور مستقیم به طیف‌سنج استفاده کنید. علاوه بر این، زمان داده گیری اندازه‌گیری‌ها را می‌توان افزایش داد و  تعداد طیف‌های متعددی را می‌توان برای افزایش شدت سیگنال جمع کرد.

۳٫ سرعت اندازه گیری و زمان داده گیری

 طیف سنج‌های تک‌کروماتور سرعت اندازه‌گیری بسیار پایینی دارند. از آنجایی که آشکارساز شدت نور را در هر طول موج به صورت جداگانه اندازه گیری می‌کند، اندازه گیری‌های این طیف‌سنج‌ها حساسیت بیشتری خواهند داشت. با این حال، این سرعت اندازه‌گیری طولانی، زمان کلی آزمایش را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر نمونه‌های زیادی را اندازه‌گیری می‌کنید. طیف سنج‌های آشکارساز خطی شدت تمام طول موج‌های نور را به طور همزمان اندازه گیری می‌کنند. این بدان معناست که طیف‌سنج‌هایی با آرایه‌های آشکارساز خطی (طیف‌سنج نوری مینیاتوری) سرعت اندازه‌گیری سریع‌تری نسبت به طیف‌سنج‌های تک کروماتور خواهند داشت. با این حال، استفاده از آشکارسازهای خطی ممکن است حساسیت طیفی را محدود کند. می‌توانید با افزایش زمان ادغام اندازه‌گیری، حساسیت طیف سنج‌های خطی را افزایش دهید.

۴٫ قیمت

 در خرید اسپکتروفتومتر برخی از طیف‌سنج‌هایی که ویژگی‌های پیشرفته‌تری ارائه می‌دهند، به CCD‌ها و لنزهای گران‌تر نیاز دارند. این طیف سنج‌ها به ناچار قیمت بالاتری خواهند داشت. ارزش کار شما نیاز به ارزیابی دارد، که آیا به این اپتیک‌های پیچیده نیاز دارید یا اینکه به یک طیف سنج فشرده‌تر، سازگارتر و مقرون به صرفه‌تر. به دست آوردن تمام لوازم مورد نیاز برای راه‌اندازی یک طیف سنج مدولار برای اندازه گیری‌های طیف‌سنجی نوری (نگهدارنده نمونه، منابع نور و غیره) نیز می‌تواند به سرعت هزینه‌ها را افزایش دهد. در بسیاری از موارد، باید این عناصر اضافه شده را جدا از جایی که طیف سنج خود را خریداری می‌کنید، تهیه نمایید. ما طیف‌سنج Ozhen Optics را برای انجام طیف‌سنجی با درجه تحقیقاتی با هزینه کم طراحی کردیم، بنابراین می‌توانید بدون توجه به بودجه خود، آزمایش‌های نوری خود را در اسرع وقت شروع کنید. اگر کیت طیف‌سنجی نوری را نیز خریداری کنید، ارزش سیستم خود را بیشتر می‌کنید و تمام تجهیزات لازم را برای شروع سریع اندازه‌گیری آماده می‌کنید.

راهنمای خرید اسپکتروفتومتر: ۵٫ ابعاد و سازگاری

 در خرید اسپکتروفتومتر، قطعات و نگه دارنده‌های اپتیکی می‌توانند فضای دستگاه را بسیار شلوغ کنند، بنابراین استفاده بهینه از فضا مهم است. طیف‌سنج‌هایی با اپتیک‌های پیچیده یا سیستم‌های محصور، اغلب ابعاد آزمایشگاهی بزرگ‌تری دارند. برخی از سیستم های نوری دارای یک مجموعه آزمایشی صلب و محصور هستند. پوشش تیره روی این سیستم‌ها نیز نویز نور پس‌زمینه را کاهش می‌دهد. این طیف‌سنج‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که شما فقط نمونه خود را در آن قرار داده و دکمه شروع را فشار دهید.  همچنین، اگر یکی از اجزای داخلی داخل یک اسپکتروفتومتر محصور شکسته شود، پیدا کردن و تعمیر منبع مشکل دشوار است. طیف‌سنج‌های مدولار، مانند طیف‌سنج نوری Ozhen Optics، ردپای آزمایشگاهی کوچک‌تری دارند و از نظر انواع اندازه‌گیری‌هایی که می‌توانند انجام دهند، سازگارتر هستند. این طیف‌سنج‌ها را می‌توان با فیلترها و لنزها روی هر سیستم نوری ترکیب کرد تا اندازه‌گیری‌های شما بهینه شود. آنها طوری طراحی شده‌اتد که می‌توانند به راحتی با آزمایشگاه‌های اپتیک شما سازگار شوند.

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.